30 Kasım 2014 Pazar

KVBT 2.Tur 3.Gün | Uyuyan Güller - RaShelle Workman | Yorum+PlaylistBİR DÜŞ HIZLA AKIP GİTMEKTE... 
GERÇEK AŞK,HARİKA.
HAYAT SENİN HAYATIN.
HEPSİ KAFANDA...

Sophie yalan Bir evlilik yapmıştır. Tehlikelerle dolu bir evliliğinden kurtulmak isteyen Sophie,yeni bir yaşam kurmaya karar vererek kocasından ayrılır. Ama kocasının onu rahat bırakmaya niyeti yoktur. Sophie ya onun olacaktır, yada hiç kimsenin artık av ve avcı karşı karşıyadır.
Evden hızla çıktığında başına geleceklerden habersizdi.Tek hatırladığı şiddetli bir yağmur ve kullandığı arabanın hızla kaymasıydı.
-Uyuyan Güllere Övgüler-
Eğer Amazon'un listesinde olsaydı, bu kitaba on yıldız verirdim, o kadar güzel bir kitap" The Debut Books
"Hiç ummadığınız bir şaşırtmacayla, bu kitap, okuyup, bitirene kadar elinizden düşmeyecektir."
-Cyruss 1264 -
"Beklenmedik, gizemli ve olabildiğince harika! Acaba gerçekten olmuş mudur diye beni merak içinde bıraktı."
-Jek Jamison-
(Tanıtım Bülteninden)
Sayfa Sayısı:348
Baskı Yılı:2014
Çeviren:Kahraman Türel Uluocak
Orjinal Adı:Sleeping Roses
Goodreads Puanı:3.64/5
Uyuyan Güller turumuzun 3. gününden herkese merhabalar! Yoğun olduğumuz bir dönem olduğu için tur almayı erteledik ve şimdi, yeniden karşınızdayız!

DİKKAT! BU KİTAPTA HER AN HER ŞEY DEĞİŞEBİLİR!

Kitabın ilk olarak konusundan kısaca bahsedeyim. Sophie üniversite yıllarında gittiği bir kampta David ile tanışır. Aralarında inanılmaz bir çekim olur ve Sophie David'in hayatının aşkı olduğuna inanır. Birbirlerini yeterince tanıdıklarına inanıp evlendiklerinde ise asıl gerçek gün yüzüne çıkar! David tanıdığı gibi biri olmaktan çıkmıştır. Asıl kötü olan ise David hiç sandığı gibi biri olmamıştır!


Sophie evliliği boyunca David'in gelgitlerine katlanmıştır. David tam anlamıyla bir paranoyaktır ve Sophie'den her nereye giderse gitsin saatiyle ona rapor etmesini ister. Onun çalışmasına izin vermez.Sophie ise korkudan yapar. Çünkü onun neler yapabileceğini en iyi Sophie biliyordur...

Sophie senelerce David'den çekse de onu seviyordur ve bu yüzden onun yaptıklarına katlanıyordur. Ama bu sefer David çok ileri gitmiştir. Onu kendi yatağında başka biriyle yakaladığında Sophie'nin dünyası yıkılır.

Evi terk ettiğinde ise asıl olaylar başlar. Artık av ve avcı karşı karşıyadır...

Gelelim Rina'ya. Sophie'nin en yakın arkadaşı. Ağzı bozuk, bu romandaki anaç tipimiz. Çok tatlı bir karakter. Sophie'ye hep destek olmuş, ona doğru yolu göstermiş, onu sevmiş biri ( bu kısmı biraz fazla abartsa da :D ). 

Rina gibi bir dostu herkes ister. David karşısında onu koruyor. Yeri gelse David'i dövecek bir tip. :D Sophie ne zaman korksa onu cesaretlendiriyor, hatta Sophie için iş ayarlıyor kendi okulunda.

Ama asıl kahramanım bunlar değil tabi ki! Kitabın en sevdiğim kahramanı, benim için asıl adam Phillip Dr. Hansen. :3 Kendisi Sophie'nin çalıştığı okulda tiyatro öğretmeni (siz öyle sanın. :D bu kitapta bildikleriniz her an değişebilir). Kendisi son derece tatlı, şefkatli biri. Ara ara şüphelendiğim biri olsa da Sophie'ye çok yardım ediyor. Sophie korktuğunda yanında onu buluyor. Hatta hiç hissetmediği duyguları ön plana çıkarıyor. David'e karşı bile hissetmediği aşk, ailesinin ölümünden sonra hiç hissetmediği aile şefkati...

Derken kitap bambaşka bir yöne kayıyor. Ne mi oluyor? Bundan sonrası ağır spoiler maalesef. :D Ama size şunu söylemeliyim yazar öyle bir ters köşe yapıyor ki ağzınız açık kalıyor. Ben mesela şu tepkiyi verdim: "Yok artıııkkk!!!! NEE ne ne nee???". :D İddia ediyorum asla tahmin edemezsiniz. Okuyan kişilere sorun, okuyucu yorumlarını okuyun herkesin nasıl şaşırdığını göreceksiniz. Ve size şunu söyleyecekler: "Asla tahmin edemezsin!"

Kitabın anlatımı çok akıcıydı. Ben betimlemelerden, bilgi fazlalığından nefret eden bir insanım bu yüzden kitabın bu sadeliğini çok sevdim. Okuyucuyu yormuyor. Olay neyse onu veriyor. Ha diyeceksiniz ki çok mu düzdü? Hayır, tabi ki değildi. Bence o çizgiyi bu konuda yazar çok iyi yakalamış.

Gel gelelim kitapta bazı beğenmediğim yerler vardı. Özellikle yazım yanlışları gözüme battı. Ben Türkçe'deki -de , -da eklerine bile dikkat eden biriyim (bazen gözümden kaçsa da :D ) bu yüzden gözüme biraz battılar. Özellikle ilk bölümlerde. Ama gitgide azaldı. Bu yüzden çok fazla rahatsız etmedi. Ha, bir de çevirmenin yabancı kelimeleri kullanması tuhaf geldi bana. Bazen Türkçe bildiğimden şüphe ettim. :D Ama 2-3 kelimeyle sınırlıydı ve onlar da çok önemli kelimeler değildi. O yüzden o kadar sorun olmadı.Çok merak ettiğim, adını çok duyduğum, hakkını veren bir kitaptı bence. Özellikle sonu. Resmen şu ifadeye büründüm.
Eveet, gelelim bana bu turda düşen göreve! Sizlere kitaba uygun olduğunu düşündüğümüz bir playlist hazırladık!

Lorde-Yellow Flicker Beat
Ariana Grande-Just a Little Bit of Your Heart
Bruno Mars-Count on Me (En sevdiğimiz bu. Bize Phillip'i çağrıştırıyor :3 )
John Legend-All of Me
Jason Mraz- I'm Yours


Kitabı 1'i Facebooktan, 2'si Rafflecopterdan olmak üzere 3 kişiye hediye hediye ediyoruz. Facebook sayfamızdaki çekilişe buradan ulaşabilirsiniz.

Katkılarından dolayı Elf Yayınları'na teşekkür ederiz. :)

2 yorum: